İNGİLİZCEMİZİ NASIL GELİŞTİRİRİZ?

Selam! Hepinizin de bildiği gibi Türk olmamıza rağmen Türkçe’den iyi İngilizce bilmemiz gereken bir döneme giriyoruz. Mesleğiniz ne olursa olsun, iyi derecede İngilizce bilmek bizi hep bir adım öne taşıyor. Benim okulumda ana dil İngilizce ve dersler İngilizce  işleniyor. Haliyle İngilizce geliştirmek adına gözlemlerimi ve tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Yalnız bu yazımı iki ayrı bölüme ayırmak istiyorum. İlk bölüm İngilizce altyapısı olmayanlar, ikinci bölüm ise altyapısı olanlar ama hala dili oturtamamışlar için olacak. İki bölüm için de bu bahsedeceğim şeyleri harfiyen uygularsanız ve azimli olursanız İngilizceniz’deki gözle görülür değişimler sizi çok şaşırtacak.  E o zaman bir an önce başlayayım.

İngilizce altyapısı olmayan arkadaşlar, yapmanız gereken ilk şey bol bol kelime öğrenmek olacak. A1 düzeyinde, temel kelimeleri öğrenmek sizi bir noktaya kadar getirecektir zaten. Renkli post-it lerle odanızdaki eşyaların İngilizce anlamlarını yazıp üstlerine yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, kelime dağarcığınızı genişletmek için Duolingo mobil uygulamasını indirmeniz faydalı olacaktır. Ben şahsen  Duolingo’yu Almanca dili için kullanmıştım, bir sürü yeni kelime de öğrenmiştim. Kelime öğrenmek için söyleyeceğim bir diğer şey uygulama ise Quizlet. Bu uygulamaya bilgisayardan da mobilden de erişim sağlanabiliyor. Her gün düzenli olarak Quizlet’e kelime eklemeniz ve onlara ordan çalışmak çok işinize yarayacak. Kelime öğrenmeye tam gaz devam ederken Grammar’i boşlamak da olmaz tabi. Grammar bizim kurallı ve anlamlı cümleler kurmamız için gereklidir. Grammer için D&R ‘larda çalışma setleri satılıyor. Bunun yanında  Raymond Murphy’nin “English Grammar In Use” kitabı da bana öğretmenlerim tarafından çok önerilmişti siz de bir göz atabilirsiniz. Eğer hiçbir şekilde kitap alma fırsatınız yok ise güvenilir siteler keşfedip internet üzerinden kendinizi eğitebilirsiniz.

Kelime dedik, Grammar dedik, son olarak da İngilizce dizi-film izlemekten bahsedeyim. İlk etapta İngilizce film izlemekle başlamanızı, ve kesinlikle ama kesinlikle Türkçe yerine İngilizce altyazı koymanızı tavsiye ediyorum. Eğer derseniz ki HİÇBİR ŞEY anlamam ben öyle, o zaman geçici süreliğine Türkçe altyazı koyabilirsiniz. Ama şunu söylemeliyim, Türkçe altyazılı olması size pek bir şey katmıyor maalesef. Filmi izlerken kulağınıza tanıdık gelen kelimeleri duymaya çalışın. Bir süre sonra filmin az da olsa bir kısmını anlamaya başlayacaksınız. Biraz daha akademik olarak ise British Council mobil uygulamalarını indirebilirsiniz. Orada da dinleme alıştırmaları bolca mevcut. marilyn-monroe

 

Vee İngilizce altyapısına sahip olan arkadaşlar. Sizin de yapmanız gereken şey düzeyinizi saptamak olmalı. Cambridgeenglish websitesinden veya Duolingo mobil uygulamasından seviye testlerini ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Çıkan seviyeye göre kelime dağarcığınızı geliştirmeye geliyor şimdi de sıra. Düzenli olarak yeni kelimeler öğrenmeniz, ve bunu yaparken de eski öğrendiğiniz kelimeleri unutmamanız gerekiyor. Bunun için Duolingo ve Quizlet uygulamasını önerebilirim. Aklınıza şöyle bir soru geliyor olabilir: “Öğreneceğim kelimeleri nerden bulacağım?” Buna cevabım okuma kitapları olacak. Kelime öğrenme aşamasında kendinize bir okuma kitabı almanız ve kitapta 2-3 defadan fazla karşınıza çıkmış kelimeleri öğrenme listesine eklemeniz gerekiyor. Sakın benim bir zamanlar yaptığım hatayı yapıp her bilmediğiniz kelimeyi öğrenmeye çalışmayın yoksa kendinizi bezdirirsiniz 🙂 Kitap okumak demişken, KİTAP OKUMAK BU İŞİN SIRRI. Evet, doğru okudunuz. Kitap okumak herhangi bir dili öğrenmek için 1 taşla 8948398 kuş falan. Grammar olsun, kelime olsun, çoğu şeyi kitap okuyarak öğrenebilirsiniz. (Kitap okumanın yanında İngilizce altyazılı bir dizi izlemeniz de kulak aşinalığı için önemli.)

Not: TED videolarına mutlaka göz atın. TED videoları hemen hemen tüm konular hakkında, uzman kişilerin yaptığı 10 ila 20 dakika arası konuşmalarıdır. Bu konuşmalar size çok şey katacaktır. Bir kaçamak yapıp bu videoları Türkçe altyazılı izleyebilirsiniz, söylenen hiçbir şeyi kaçırmanızı istemem. 

ted-talks

 

Eğer isterseniz ayrıca İngilizce kitap veya dizi önerileri hakkında yazılar paylaşabilirim. UNUTMAYIN, BU AŞAMALARI YERİNE GETİRMEK İÇİN BÜYÜK BİR SABIR VE AZİM GEREKİYOR. SAKIN PES ETMEYİN, ENGELLERİ ELİNİZİN TERSİYLE İTİN. Görüşmek üzere!

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s