Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) Film Yorumu!

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba! Yoğun bir dönem geçirdim, ama sonunda daha dün bitirdiğim bu filmin yorumunu sizlerle paylaşabileceğim. Filmimizin adı Sil Baştan, ve tahmin ediyorum birçoğunuz bu filmi ya duymuşsunuzdur ya da izlemişsinizdir. Öncelikle filmi genel hatlarıyla tanımayanlar veya konusunu bilmeyenler için şununla başlayalım:

IMDB: 8,3

Konusu: İki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister.
Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

eternal_primary

Benim yorumum: Bana göre bu film içinizi sıcacık edecek, çok tatlı bir hikaye. Ancak şunu da eklemeliyim ki öyle çerezlik bir film de değil. Dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekiyor ince yerleri atlamamak için çünkü zaman geçişleri çok var filmde. Diğer değinmek istediğim nokta şu: Bu film kesinlikle diğer aşk filmleri gibi değil. Filme başlamadan önce nedense böyle yoğun bir aşk beklemiştim, ancak öyle bir aşk yok filmde. Bu da bu filmin diğerlerinden ayrılmasının başlıca nedeni bence. Filme başlamadan önce bilmeniz gerekenler bu kadar bence. Ayrıntıya inecek olursak;

!BUNDAN SONRASINI İZLEMEYENLERİN OKUMASI TAVSİYE EDİLMEZ! 

Filmde ilk olarak Joel bir trene biniyor ve değişik bir aurası olan Clementine ile tanışıyor. Joel daha içe kapanık biri, öyle kolay kolay iletişime geçemiyor. Clementine ise Joel’in aksine konuşmayı seven, dışa dönük ve hareketli biri. Clementine sayesinde başlayan bu iki yabancının muhabbetleri, film ilerledikçe Clementine’ın girişkenliği nedeniyle yerini yakınlaşmaya bırakacak.

es2

Bu sıralarda film geriye gidiyor(gerçi filmi izlerken neresi şimdiki zaman anlamak güç ama). Fakat geriye gidince de bu ikili arasında ilişki aynı tatta, hatta ilerliyor, aşık oluyorlar birbirlerine. Fakat bir gün Joel Sevgililer Günü için Clementine’a bir hediye almak istiyor. Hediyeyi vermek için Clementine’ın çalıştığı yere gidince Clementine ona bir yabancı gibi davranıyor. Clementine’ın sanki Joel’i hiç tanımamış gibi davranması Joel’in ağırına gidiyor. Sonra bir şekilde Clementine’ın bir kliniğe başvurduğunu öğreniyor. Clementine’ın gittiği kliniğe gidiyor ne olup bittiğini anlamak için ve orada Clementine’ın kendisini aklından sildirdiğini öğreniyor. Yıkılıyor ve kendi de ani kararla Clementine’ı aklından sildirmek için başvuruyor.

ahahahahahha

Bu sildirme aşaması beyine kalıcı bir hasar vermiyor ve sildirmenin ilk adımı unutmak istediğin kişiyle ilgili tüm eşyaları bir kutuya toplayıp doktora vermek gerekiyor. Joel gereken her şeyi yapıyor ve işlem başlıyor. Bu işlem gereğince bir alet takılıyor başına ve bilinci kapanıyor. Bilinci kapalıyken Joel’in kafasının içine giriyoruz. Joel’in Clementine ile ilgili anılarını görüyoruz. Fakat Joel bilinci kapalıyken Clementine’ı silmek istemediğine karar veriyor.

joel

Ancak bilinci kapalı ve uyanamıyor. Bu sildirme işlemini engellemek için Clementine ile zihninde diğer anıların içine saklanmayı deniyorlar. Mesela Joel’in çocukluğuna saklanıyorlar. Filmde bir süre onların Joel’in zihnindeki bu savaşını izliyoruz. Bana kalırsa filmdeki en can alıcı kısımlardan biriydi burası. Anlam yüklüydü. Artık yaptıkları şeyde tıkanınca kaçış yolu olmadığını anlıyorlar. Birbirlerinden kopmadan hemen önce Clementine Joel’e Montauk’a giden trene gitmesini söylüyor. Bundan sonra Joel’in zihninden Clementine siliniyor ve Joel uyanıyor. Yeni hayatının ilk günü olarak. Ve burada filmin en başına dönüyoruz. Joel’in trene gitme sahnesi yani yazımın en başı. Burdan anlıyoruz ki Joel’in bilinci kapalıyken  Clementine’ın ona söylediği şey yüzünden aslında o trene gitmiş. Böylece iki yabancı olan Joel ve Clementine sanki daha önce hiç birbirlerini sevmemiş gibi tekrardan tanışıyorlar.

Trende tanışan bu ikilinin henüz ilişkileri o kadar ilerlememişken Joel’in arabasına biniyorlar. Daha sonra Clementine’ın eline bir kaset geçiyor ve bu kaseti arabada oynatıyor Clementine. Bu kasette Clementine’ın ses kaydı var. Kayıtta Joel’in çok sıkıcı biri olduğunu, Joel yüzünden karamsar bir kişiliğe büründüğünü ve artık onun yüzüne bakmaya bile katlanamadığını dinliyoruz. Tabi bunları duyan Joel çok sinirleniyor ve Clementine’ı arabadan indiriyor. (Bu kaset dediğim şey kliniğe giden kişilerin kaydettiği şeyler mesela Clementine Joel’i sildirmek için gittiğinde neden bunu yapmak istediğini anlatan bir kaset kaydediyorlar orada. Burada dinledikleri kayıt da o zamandan kalma.)

Burada bitmiyor tabiki, Clementine Joel’in evine gidiyor. Bu sefer Joel’in kasetini dinliyorlar beraber. Joel kasette gerek Clementine’ın kişiliğine gerekse davranışlarında ağır ithamlarda bulunuyor. Clementine bunları dinlerken önemli olmadığını söylüyor ama zamanla onun da sinirleri bozuluyor ve gitmek istiyor. Filmin son sahnesine geliyoruz böylece. İki karakterin de önlerinde iki seçenek var aslında. İlki hazır o kadar yakınlaşmamışken daha önce sevgili oldukları gerçeğini görmezden gelip yollarını ayırmak. İkinci seçenek ise sonlarını bildikleri bu hikayeyi bir daha oynamak.

diyalog

Onlar her şeye rağmen devam etmeye karar veriyorlar. Ve de film bitiyor. Filmin ikinci can alıcı kısmı da bu son sahne ve bu ikilinin ne olursa olsun yeniden bu aşkı acısıyla tatlısıyla yaşama cesaretini göstermeleri ve bir araya gelmeleriydi.

Son olarak bu yazımı bu filmdeki favori repliğimi paylaşarak sonlandırmak istiyorum.

akil-kalp

Görüşmek üzere!

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s