13 REASONS WHY DİZİSİ İNCELEMESİ PART 1!

13 Reasons Why izleyen veya izlemeyip içeriği hakkında detaylıca bilgi edinmek isteyen herkes için çok faydalı olacak bu yazıma hoşgeldiniz! Daha önce size dizi olarak önerdiğim 13 Reasons Why dizisini bölüm bölüm incelediğim, iki yazıdan oluşacak bir seri olacak bu.

Diziyi izleyen bir çok kişiden duyduğum şeyler var, o da “Hannah çok kolay pes etti” veya “intihar etmese de olurmuş” gibi cümleler. Ben böyle düşünmüyorum kesinlikle, bu kasetlerden belki de bir tanesi yaşanmamış olsaydı Hannah Baker’ın intihar etmezdi belki de. Kısaca karakterleri yazacak olursak,

Justin Foley: Hannah’ın ilk bölümlerde hoşlandığı çocuk. Okulun basketbol takımı kaptanı ve çok popüler biri ancak evde problemler yaşayan biri. Annesinin erkek arkadaşı ile anlaşamıyor ve maddi yönden durumları kötü.

Jessica Davis: Kasabaya yeni taşınmış bir kız. Eğlenceli ve çok güzel bir kız. Hannah’ın çok yakın arkadaşı oluyor.

Clay Jensen: Hannah’ın gönderdiği kasetleri dinleyen ve hikayenin Hannah’dan sonraki ana karakteri de diyebiliriz. Hannah’yı seviyor.

Bryce Walker: Justin’in en yakın arkadaşı. Çok zengin ve çok popüler. Arkadaşı Justin’e gerekli maddiyatı Bryce ve ailesi sağlıyor.

Alex Standall: Jessica gibi kasabaya yeni taşınan bir karakter. Hannah ve Jessica ile arkadaş  oluyor.

Tyler Down: Hannah’ın okulundaki fotoğrafçı çocuk. Her daim fotoğraf çekiyor.

Courtney Crimson: Akademik olarak çok başarılı, ebeveynleri erkek olan eşcinsel bir karakter.

Marcus Cooley: Hannah ile Sevgililer Günü anketi yüzünden çıkma teklif eden siyahi çocuk.

Zach Dempsey: Justin’in arkadaş gurubundan olan Zach, Marcus Hannah’ı kullandıktan sonra Hannah’ı mutlu etmeye çalışır ancak Hannah’ın tepkisinden sonra kızar ve ondan intikam alır.

Ryan Shaver: Hannah’ın yazdığı şiiri okul dergisinde yayınlatır.

 Jenny Kurtz: Çok şirin kız imajı çizen ve herkese iyi davranan bir kız. Hannah’a partiden sonra eve bırakmayı teklif eder.

Tony Padilla: Araba tamir etmekten hoşlanır. Hannah’nın sırrını bilir ve kasetlerin doğru kişilerin eline geçtiğinden ve alakalı insanların izlediğinden emin olur.

Mr. Porter: Hannah’ın okulundaki rehberlik hocası. Hannah intihar etmeden önce ona gider.

Bakalım Hannah’ın hayatını karartan olaylar nelermiş:

KASET 1, A YÜZÜ

SDFJLKŞASHey, it’s Hannah. Hannah Baker. That’s right. Don’t adjust your… whatever device you’re hearing this on. It’s me, live and in stereo. No return engagements, no encore, and this time, absolutely no requests. Get a snack. Settle in. Because I’m about to tell you the story of my life. More specifically, why my life ended. And if you’re listening to this tape… you’re one of the reasons why.

Hannah bu ilk kasetin ilk yüzünü Justin Foley’e adıyor. Hannah bu kasette bize genel olarak karakterleri tanıtıyor ve aynı şekilde ondan üst dönemde olan ve okulun en popüler çocuklarından olan Justin Foley ile nasıl konuşmaya başladıklarını anlatıyor. Justin ile flörtleşiyor Hannah, ama aynı şekilde kaçan kovalanır mantığıyla ilgisiz görünmeye çalışıyor. Hannah’ı başından beri güzel bulan ve onunla ilgilenen Justin ise Hannah’ı parka çağırıyor. Hannah ilk öpücüğünü Justin ile yaşıyor o parkta ve Justin Hannah’ın samimi fotoğraflarını çekiyor. Her şey çok güzel devam ederken, Justin arkadaşlarına Hannah’ın o gece parkta çektiği fotoğrafını gösterince ve dalga geçince okula bir dedikodu yayılıyor. Herkes Hannah ve Justin’in o gece parkta öpücükten ileri gittiklerini düşünüyor ve Justin ise bunu inkar etmiyor.

HLFKASDF

Okulda göze batmayan bir kız olan Hannah böylece bir dedikodu sayesinde göz önüne geliyor ve bu olay daha sonra devrilecek olan domino taşlarından ilkini oluşturuyor.

Benim fikrime göre Hannah’ın intiharına sebep olan en kritik olaylardan biriydi bu çünkü her şey bu olayla başladı.

KASET 1, B YÜZÜ

alexWelcome back. So glad you’re still listening. Are you having fun? You must be wondering who’s next and why? Is it you? What did you do? How did you end up on these tapes? Maybe you did something cruel. Or maybe you just watched it happen. Maybe you didn’t even realize you were being cruel. Maybe you didn’t do anything at all. And maybe you should have. Too late. I know exactly what you did. And after these tapes, you’ll never forget it. I know I won’t. And oh by the way…I’m stilldead.

Jessica Davis ile arkadaş olan Hannah, Jessica ile Monet’s adlı kafedeyken yalnız başına oturan bir çocuk görüyorlar. Adının Alex olduğunu öğrendikleri bu çocuğa bir soru soruyorlar, eğer cevap verebilirse Alex’in onların masasına gelebileceğini söylüyorlar. Soruya doğru cevap veren Alex, Jessica-Hannah arkadaşlığına kabul ediliyor ve böylece üçlü bir arkadaş gurubu oluyorlar. Hep birlikte takılıyorlar ve arkadaşlıklarını ilerletiyorlar.  Taa ki Alex bir liste oluşturana kadar. Alex’in oluşturduğu liste “Sınıfın en iyileri” listesi, ve bu liste de Hannah’ın adı da geçiyor. Sınıfın en güzeli, en çirkini, en güzel göğüse sahip kız, bacakları en güzel/en çirkin kız gibi kategorilerin olduğu bu listede Hannah en güzel kalçalara sahip kız olarak listede yerini alıyor. Jessica’nın adı ise listede en kötü kalçalara sahip kız olarak geçiyor.

Bu arada bu liste olayından önce Alex – Jessica çıkmaya başlıyor ve Hannah dışlanıyor. Daha sonra Jessica’nın eline geçen bu liste onu çok kızdırıyor ve bu listeden Hannah’ı sorumlu tutuyor. Alex’in Jessica’dan ayrılması da eklenince Jessica Hannah’ın kendisini kıskandığını düşünüyor ve ona tokat atıyor. Böylece en yakın arkadaşını kaybeden ve ondan tokat yiyen Hannah için işler çok zorlaşıyor.

KASET 2, A YÜZÜ

alex list

Bu kasette Alex’in yarattığı listenin dikkatleri nasıl Hannah’ın kalçalarına çektiğini görüyoruz. Örneğin Hannah Justin’in en yakın arkadaşı olan Bryce tarafından markette tacize uğruyor. Bunun şokunu atlatamıyor Hannah. Her ne kadar çoğu insan bu listede Hannah’ın adını bir iltifatın altında olarak görse de, Hannah için durum böyle olmuyor. Hakkında çıkan dedikodunun üstüne bir de bu gelince okuldaki insanların Hannah’a bakış açısı tamemen değişiyor.

Benim fikrime göre Alex’in böyle bir liste oluşturması, herkesin lise hayatında karşılaştığı ve sıradan bir şey gibi görünebilir. Ancak insaları belli bir kalıba sokmak çok aşağılayacağı olacağı gibi kimsenin hoşuna gidecek bir davranış değil. Hele ki bunu en yakın arkadaşlarınızdan biri yapıyorsa.

KASET 2, B YÜZÜ

TYLER

“Shh. For this next one, you need to be very, very quiet. Because you’re about to do something very wrong. Be careful. And don’t get caught. Have you ever wondered what it would feel like to watch someone? To invade someone’s privacy? Do you wonder what secrets you might uncover? What skeletons you might turn up? Well, for this next one, you’re about to find out.”

Bu kasette Tyler Down yer alıyor. Tyler okulun fotoğrafçısı ve herkesin fotoğraflarını çekiyor.  Ancak Tyler Hannah’ı gece odasındayken gözetliyor yani bir nevi röntgencilik yapıyor. Hannah’yı odasındayken çekiyor. Bir gün Hannah bir ses duyuyor ve korkuyor. Birinin onu gözetlediğinden şüpheleniyor lakin kim olduğunu göremiyor. Okulda sorunlar yaşayan ve kendini Bryce’dan sonra dışarıda da güvende hissetmeyen Hannah, Tyler’dan sonra da kendini tek rahat hissettiği yer olan yatak odasında da kendini güvende hissedemiyor. Tyler yüzünden paranoyalık yaşıyor. Hannah’ın da dediği gibi,

Thing is, even though Tyler stopped coming around, I never stopped feeling afraid. So what could I do after that? First the school, then my house, even my own bedroom. Nowhere was safe. You took all that away.

 

KASET 3, A YÜZÜ

hanna courtney

Bu kaseti Courtney’e adayan Hannah, Courtney ile arkadaşlığının nasıl başladığını ve nasıl yakınlaştıklarını, ama Courtney’nin onu nasıl yarı yolda bıraktığını anlatıyor. Hannah’ya iyi davranan Courtney, Hannah ile arkadaş oluyor. Hannah ona, onu odasında gözetleyen ve kim olduğunu bilmediği o kişiden bahsediyor ve Courtney Hannah’ya o kişiyi(Tyler)’ı suç üstü yakalamalarını öneriyor. Hannah bunu kabul ediyor, annesi ve babasının evde olmadığı bir akşam Courtney Hannah’lara geliyor görev için. Beraber Tyler’ı yakalama görevlerinden cayıp içki içiyorlar, ve çakırkeyif bir haldeyken Hannah’ın odasına öpüşüyorlar yarı çıplak şekilde. Bu sırada Tyler onları çekiyor ve flaş sesini duyan kızlar hemen kendilerine geliyorlar. Courtney, evi hemen terkediyor. Sonrasında Hannah ve Courtney’in fotoğrafları okulda yayılıyor ancak fotoğraftaki kişilerin kim olduğu pek seçilemiyor. Buna rağmen fotoğraftaki kişilerin Hannah ve Courtney olduğu dedikoduları dolaşıyor okulda. Courtney çok endişeleniyor ve bu dedikodulardan kurtulmak için insanlara fotoğraftaki kişinin Hannah olduğunu söylüyor. Sadece Hannah’ın üstüne kalıyor bu dedikodular ve Courtney Hannah’ı bu şekilde yarı yolda bıraktığı için çok üzülüyor ve daha da içine kapanıyor.

 

Benim fikrime göre Courtney’ye böyle bir davranış yaptıran şey onun duyduğu korku ve üzerinde hissettiği baskı idi. İki eşcinsel ebeveynin evlatlık edindiği biri olan Courtney böylesine bir dedikoduyla başa çıkmak istemediği için her şeyi Hannah’ya yüklemesi çok yanlış bir davranıştı. Bunun yerine Hannah ile el ele verip altından kalkmaları Hannah için çok önemli olacağı gibi, ikilinin arkadaş olması için güzel bir başlangıç olabilirdi.

İncelememim birinci kısmı bu şekildeydi. Kalanını ayrı bir yazıda incelemeye devam edeceğim çünkü öteki türlü çok uzun olacaktı. Eğer yazımı beğendiyseniz ve bu tarz detaylı incelemeler hoşunuza gidiyorsa lütfen bunu belirtin. Şöyle olsaydı, şunları da ekleseydin daha iyi olurdu dediğiniz bir şey var mı? Veya incelememi istediğiniz bir film/dizi/kitap? Sizin görüşleriniz çok değerli. Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum, ve sizden geri bildirim bekliyorum. Görüşmek üzere!:)

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s